Čo rastie za kopcom ? Diecézne centrum mládeže na Zákopčí

Možno, že ste tam boli a možno o ňom počujete prvý krát. Uprostred Kysúc stojí katolícky dom, ktorý ma potenciál stať sa diecéznym centrom mládeže. Pod textom nájdete aktuálne fotografie. Budovy čakajú mnohé prerábky a bude potrebná poriadna finančná injekcia.Bližšie nám o centre porozpráva Karol Vallo, ktorý spravuje miestnu farnosť a stojí pri zrode vízie tohto projektu.

Diecézne centrum pre mládež vznikne po rekonštrukcii dvoch susediacich starších objektov (Katolícky dom – bývalá cirkevná škola a rodinný dom). Katolícky dom slúžil doteraz väčšinou na detské tábory. Občas tam boli aj nejaké aktivity s farníkmi. Katolícky dom bude po rekonštrukcii slúžiť na pastoračné aktivity najmä pre mládež z celej diecézy s ubytovacou kapacitou 35 osôb. Susedný domček bude centrum pre max. 4 dobrovoľníkov, ktorí na rok či dva prídu slúžiť v pastorácii mladých. Tiež je vízia, že po nadstavbe domčeka sa vybuduje byt pre kňaza, ktorý bude vyčlenený len pre mládež.

Toto dielo vzniká spontánne. Postupne sa utvára vízia o diecéznom centre mládeže. V podstate nič nie je isté, stále je to v pozícií zvažovania. Koniec koncov o všetkom rozhodne otec biskup.

Sú dohady, či by také centrum nemalo byť skôr v meste, ktoré je ľahko dostupné. Výhodou odľahlejšieho miesta je ticho a pokoj od hluku sveta a informačných technológií. Je fajn, ak si človek môže urobiť akýsi „reset“. A prístup na Zákopčie nie je až tak zlý, autobus stojí priamo pri centre.

Keby to bolo v Žiline, všetkých by to lákalo ísť cez voľný čas do hypermarketov. Tu ich nemáš.  Môžeš sa však prejsť do lesa.

So všetkými rekonštrukciami, nadstavbami a všetkou prácou je to však investícia za cca 200.000,- €. Je to ďaleká vízia. Či sa jej dožijem a dotiahnem to do konca, to vie len Boh.

A ako môžeme my pomôcť s realizáciou?

Čakal som väčšiu brigádnicku pomoc, dokonca sa brigáduje nie len za vatikánsku menu – Pán Boh zaplať, ale zatiaľ veľmi veľký záujem nebol a ani nie je. Asi to je tá nestabilita.

Keby niekto mal záujem pomôcť manuálne alebo finančne, koho môže kontaktovať?

Mňa, na mail Komisie pre mládež: dcza.mladez@gmail.com.

Kto chce priložiť ruku k dielu prostredníctvom brigády, môže sa ozvať, ubytovanie a strava je grátis a niečo bude aj za prácu, lebo robotník si zaslúži odmenu.

Finančnú podporu je možné poslať na účet nášho občianskeho združenia:

SK29 0900 0000 0050 7123 5141 do poznámky uveďte dar pre Domček

 

Prikladáme aj foto prílohu od Števky Jopčíkovej:

Domček:

Vonkajšia fasáda-old style 😀

Kúpeľňa naberá podobu

Budúca kuchynka

Najväčší makač Adrián

Katolícky dom:

V podkroví sú dve veľké izby

Kuchynka

Spoločenská miestnosť

Súčasný Kaťák zvonku