Čo spoločenstvo je a ako posúva ďalej? Čo dostávame skrze spoločenstvo? Na toto nám odpovedal a pozdieľal sa s nami o dare spoločenstva Martin Brázda zo spoločenstva Horizont zo Skalitého.

Dobrý začiatok svedectva sa ťažko začína, pretože je mnoho obohratých úvodov, kde po prečítaní prvej vety stratíme záujem čítať ďalej. Verím, že toto nebude ten prípad a neodradí ťa môj úvod, aby si si prečítal aspoň toto krátke svedectvo, ktoré možno nie je bežným svedectvom, ale skôr osobným pohľadom na moju cestu v spoločenstve.

Začínať slovami „Ani neviem, ako som sa do spoločenstva dostal“ asi nie je najvhodnejší začiatok, ale presne toto sú moje prvé slová, keď sa ma na to niekto opýta. Ako u väčšiny mladých ľudí, sa celá moja viera zakladala od detstva len na chodení do kostola, no to sa malo čoskoro zmeniť. Celé sa to začalo po sviatosti birmovania, po ktorej ostalo vo mne viac otázok ohľadom viery, ako bolo odpovedí. Otázky, na ktoré sa mi samému ťažko hľadali odpovede. Jedného dňa sa ma opýtal jeden priateľ, či nechcem ísť do pobirmovaneckého stretka, ktoré viedlo naše mieste spoločenstvo. V tej dobe som sám netušil, aký veľký krok som práve urobil tým, že som odpovedal „Prečo nie“, krok, ktorý zmenil celý môj život. Začiatky bývajú vždy ťažké a pre mňa ako väčšinového introverta to bolo obzvlášť namáhavé, no našťastie Božie milosrdenstvo je väčšie ako naše strachy a slabosti. V spoločenstve som stretol veľa úžasných ľudí, vďaka ktorým som sa posunul a stále posúvam vo viere veľkými krokmi vpred. Našiel som a stále nachádzam pravý význam slova veriť. Taktiež množstvo rôznych úžasných darov a možností, ktoré sú tu pre nás, aj keď sa o nich v kostole niekedy často ani nedozvieme. Spoločenstvo je naozaj veľkým darom, v ktorom som spoznal a stále spoznávam samého seba, to kým som a akým som nielen v duchovnom rozmere, ale aj v ľudskom. Spoznávam oblasti, v ktorých som naozaj dobrý, aj keď to často nevidím a rastiem v nich vďaka Bohu aj vďaka ľuďom, ktorými ma obklopuje.

Keď sa obzriem pár rokov späť a spomínam si, ako som na prvom stretku sedel nenápadne v rohu miestnosti (tak dobre, až tak nenápadné to nebolo, keďže meriam niečo málo cez 190cm :D, no napriek tomu som bol nepovšimnuteľný) a dnes vediem jedno z týchto stretiek. Pán sa naozaj o mňa skrze spoločenstvo stará a dáva mi rásť v každej oblasti môjho života, vďaka čomu zvládam vysokú školu, ostatné možné aj nemožné aktivity a veľa, naozaj veľa rôznych iných úžasných vecí, pri ktorých mám okolo seba priateľov zo spoločenstva, na ktorých sa môžem spoľahnúť, a ktorí ma podržia v každej chvíli. Aj keď to znie všetko tak jednoducho a ako dokonalý život, nie vždy to však bolo a je jednoduché. Veľa ráz som pochyboval o tom, či som mal ísť do spoločenstva, veľakrát prichádzali a stále prichádzajú rôzne problémy, nezhody, alebo si sám poviem, či mám vôbec čas to stíhať pri toľkých povinnostiach, čo mám. Na všetky takéto myšlienky som zistil jednoduché riešenie – stačí veriť a vytrvať. Ak by som to kedysi vzdal, určite by to nedopadlo tak dobre, ako je to teraz. Ak by vám aj niekto hovoril, že „ľudia v kresťanskom spoločenstve majú určite nudný život a nič iné, ako sa modliť nerobia a nevedia nič o reálnom svete“, nikdy neverte týmto slovám. Ja som sa o tom presvedčil na vlastnej koži, že spoločenstvo otvára viac možností, ako si ktokoľvek vie predstaviť, posúva nás vo veciach, ktoré nás robia šťastnými a mnohokrát, aj pomocou dobrých vzťahov s inými kresťanmi zo spoločenstiev, si vieme nájsť skvelú prácu v rôznych odboroch, ktorá je aj dobre platená. Ak mi niekto neverí, môže sa sám presvedčiť, len musí veriť a byť vytrvalý, a o pár rokov uvidí, kde ho spoločenstvo posunulo.

Až dnes si uvedomujem, že keby som sa vtedy nedostal do spoločenstva, tak by sa toho možno veľa v mojom živote nezmenilo, ale tým, že som sa tam dostal a vytrvalo tam ostávam, sa zmenilo úplne všetko k lepšiemu, ako som si vedel predstaviť celý môj život. A som za to Bohu nesmierne vďačný. Na záver chcem každého povzbudiť, ak uvažuje o tom, či sa pridať do spoločenstva, nech tomu dá šancu a sám pozná odpoveď.